Tiltak 5: VeRaNor – Prosjekt for primærhelsetjenesten og sykehus
Mål - redusere feil- og overforbruk innen bildediagnostikk. Bidra til at pasienter blir henvist til radiologi etter evidensbaserte retningslinjer.
Navn på tiltak:
Verdibasert radiologi i Norge (VeRaNor).
VeRaNor – primærhelsetjenesten
Kompetente klinikere som skriver gode henvisninger med evidensbaserte valg av undersøkelser, er svært viktig for å redusere overforbruk og feilbruk av undersøkelser.
Kjelle og medarbeidere (26) gjennomførte et litteraturstudium av hvilke tiltak som kan bidra til å få henvisere til å endre praksis. De fant at en tiltakspakke med ulike intervensjoner ga best resultat. Et eksempel på en slik tiltakspakke er henvisningsråd, kurs og tilbakemelding på egen praksis.
VeRaNor – sykehus
VeRaNor for sykehus bygger på de samme prinsippene som i primærhelsetjenesten. I Helse Vest pågår det et innovasjonsprosjekt der målsettingen er å etablere tiltak som kan bidra til økt kunnskap og trygghet i henvisningsprosessen ved å lage hensiktsmessige, kunnskapsbaserte råd om radiologi og bildediagnostikk, tilgjengelig i egnede flater.
Henvisningsråd for klinikere som henviser til bildediagnostikk er etablert internasjonalt (20, 21), men det er så langt ikke innført eller utviklet slike råd i Norge. Prosjektet skal utarbeide henvisningsråd for utredning av størstedelen av de vanligste innleggelsesdiagnosene i norske sykehus. Deltakere er radiologer og klinikere, samt radiograf med kunnskap om henvisningsmodulen i DIPS Arena. Helse Vest IKT utvikler den tekniske løsningen.